ANA SAYFA | HABERLER | HABER ARŞİV | HABER ARAMA | ENGLISH
Yeni sınır kapısı modernizasyonlarına hazırız

21.04.2012 Ardahan

 

“Ardahan Ekonomisine Değer Katanlar Toplantısı”na katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere kente gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 yeni sınır kapısının modernizasyonuna başlayabileceklerini bildirirken, “Önümüzdeki hafta Sayın Bakanımız imzalarsa, Çıldır-Aktaş Sınır Kapısını’nın modernizasyonuna 1 ay içinde başlamaya hazırız” diye konuştu​TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Yardımcı ve Harun Karacan, UMAT  AŞ Yönetim Kurulu Başkanı  Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Hüsnü Ünal, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Göksoy ve çok sayıda işadamı Ardahan Ekonomisine Değer Katanlar Toplantısı’na katıldı.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, “İstanbul’un kapısı Ardahan’dan başlar” ifadesini kullandı. 1. Dünya Savaşı’nın ardından başlayan işgallere karşı ilk itirazın Ardahan’dan geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Ardahanlıların ülke sevgisine vurgu yaptı.


Artık dünyada ekonomi anlamında güneşin tekrar doğudan doğmaya başladığını ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Güneş tepemize geldiğinde ıskalamak istemiyorsak, doğu bunun kapısı olacak. Doğu kazancın kapısı olacak” diye konuştu.


İşadamlarına ortakları geliştirmeleri çağrısında bulunan TOBB Başkanı, “İşlerinizi ortaklıklar kurarak geliştirin. Ya çok üretin, ya çok alın ya çok satın. Unutmayın ki birlik ve beraberlikte bereket vardır” dedi. Herkesin ayrı ayrı düşüneceğini ancak kentin çıkarları söz konusu olduğunda bir araya gelmenin çok önemli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, marka şehrin ancak bu formülle gerçekleştiğine işaret etti.


-Tarım ve hayvancılık en önemli kazanç kapısı


Dünyada en önemli kazanç kapısının tarım ve hayvancılık olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, gıda fiyatlarının dünyada en fazla artış gösteren fiyatlar olduğunu söyledi. “Tarım ve hayvancılık artık karın doyurmak için değil, para kazanmak için de yapılıyor” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, dünyanın her yıl bir Türkiye kadar büyüdüğüne dikkat çekti.


Türkiye’nin ekilebilir arazi büyüklüğü bakımında dünya dokuzuncusu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Hollanda örneğini verdi. Hollanda’nın büyüklüğünün Konya kadar olmasına rağmen, tarım ve hayvancılık konusundaki ihracatının 70 milyar dolar olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık ihracatının ise 12 milyar dolar olduğunu kaydetti.


Hayvancılığın özünün yemden geçtiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Ardahan’ın kaz, bal, kaşar gibi çok sayıda üründe potansiyeli olduğuna değindi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tarım ve hayvancılık konusunda AB’nin 200 milyon euroluk bir bütçesi bulunduğunu hatırlatarak, girişimcileri proje üreterek bu imkanlardan yararlanmaya çağırdı.


Ardahan için demiryolu ve havalimanının çok büyük önem taşıdığını bildiren Hisarcıklıoğlu, demiryolunun Kars’tan Ardahan’a kadar uzatılması gerektiğini vurguladı.


Toplantıda, Ardahanlı işadamlarının sorularını ve sorunlarını da dinleyen Hisarcıklıoğlu, Ardahan’a TOBB tarafından yaptırılan yurttan tabelanın kaldırılması konusunda sitemde bulundu.


-Ardahan TSO Başkanı Tosunoğlu

Ardahan TSO Başkanı Latif Tosunoğlu ise konuşmasında şehirde son dönemlerde göçün durduğuna işaret ederek, şehre üniversite kurulmasının, yap-işlet-devret modeliyle konutlar yapılmasının insanların moralini yükselttiğini söyledi.


Ardahan’ın hayvancılık bölgesi olduğunu anlatan Tosunoğlu, bölgesel ve sektörel teşviği savunduklarını ifade ederken, hayvan barınaklarının iyileştirilmesi için teşvik istediklerini bildirdi. Latif Tosunoğlu, “Doğrudan gelir desteği yerine, ahırını düzelt yap parasını biz verelim desinler. 100 dönüm tarla ektiysen senden para almıyoruz desinler” ifadesini kullandı.


-Ardahan programı


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ardahan Programı kapsamında Ardahan Valisi Mustafa Tekmen’i ziyaret etti. Burada Çıldır Aktaş ve Türközü Sınır Kapılarının modernizasyonu konularında son aşamaya gelindiği bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, Ardahan’ın kaynaklarını övdü.


Ardahan Valisi Tekmen ise bölgenin 2011 yılında ilk defa göç vermediğini belirterek, işadamlarına Ardahan’a yatırım yapmaları çağrısında bulundu. OSB’lerinin alt yapısının tamamlandığını kaydeden Vali Mustafa Tekmen, yeni teşvik paketinin ardından 6-7 işadamının bölgeye yatırım yapmak üzere harekete geçtiğini anlattı.


Ardahan TSO’nun yeni hizmet binası inşaatında da incelemelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, Ardahan TSO Başkanı Latif Tosunoğlu’nu makamında ziyaret ederek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9.Km) 06530 /ANKARA Tel:+90(312) 218 20 00 (PBX) Faks: 219 40 90-93
Her hakkı saklıdır.© 2019 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği